Vilín má zimu rád

In Okrasná zahrada, Příroda, Recepty, Zajímavosti by walsla

I když je zima, sníh a mráz, některým rostlinám to vůbec nevadí. Například vilín viržinský (Hamamelis virginiana) kvete právě během zimních měsíců. Tento opadavý keř je krásný už na podzim díky listům a v zimě nás udivuje svými zajímavými květy.

Vilín pochází z východní Asie a z východních oblastí Severní Ameriky. Do Evropy byl prvně dovezen roku 1736, u nás je pěstován už od roku 1880. Vilín má v zimě na zahradě výsadní postavení. Jeho květy sytě žluté (některé odrůdy mají i oranžovou či rudou barvu) se neukrývají mezi listy, ale naopak se předvádějí na holých větvích. Právě proto je tento opadavý keř výjimečný a zahradníci ho často využívají jako solitéru.

Dosahuje výšky dvou až čtyř metrů, daří se mu na slunném místě, případně v mírném polostínu, naopak nemá rád vápenatou půdu, a nevyhovuje mu ani řez. Je třeba nechat tuto dřevinu růst volně a svým tempem a pokud možno ji nepřesazovat. Otevřený prostor vilínu nevadí, ale není dobré nechávat ho v nechráněném prostoru před silným větrem.

Vilín nás však neoslní jen svou zimní krásu, zajímavé jsou i jeho listy, které nyní na podzim postupně mění barvu na zlatavou až oranžově rudou. Keř se rozmnožuje odřezky i semeny, ovšem není to záležitost jednoduchá, je tedy lepší pořídit si jej v některém ze zahradních center.

Navíc je vilín rostlina léčivá – používá se v medicíně i kosmetice. Nálev pomáhá zevně k ošetření lokálního zánětu, popálenin od slunce, popraskané kůže, k ošetření ran, nebo i při nervovém zánětu kůže. Je to rovněž antioxidant, příznivě působí na ekzémy a lupénku.

Související články