Zahrady zasypalo listí – kam s ním?

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Trápí vás na zahradě spadané listí? Pálení je ve většině obcí zakázané a do popelnic na směsný odpad se vyhazovat nesmí. Máme pro vás několik tipů, jak se ho zbavit.

Během podzimu patří ke každoročním pracím na zahradě i úklid spadaného listí. První fází je listí shrabat. Co ale pak s těmi haldami? Pálení je zákonem zakázané, na cizí pozemek ho také nesmíte odvézt a do běžné popelnice se tento odpad vyhazovat také nesmí.

“V případě, že tento bioodpad vyvezete do lesa, zaplatíte sankci 15 000 korun. Podle zákona o přestupcích – odložení odpadu mimo určené místo – může být ale pokuta i 50 000,” upozorňuje Jana Kardošová z Odboru městské zeleně a odpadového hospodářství hl. m. Prahy. Další zákon o odpadu říká, že když je odpad vyhozen mimo místa a zařízení pro něj určená, může pokuta dosáhnout až 1 000 000 korun. Proto si raději předem dobře rozmyslete, jak s listím během úklidu zahrady naložíte.

Pro ty, co mají velkou zahradu, je ideální dát listí na kompost. Nemělo by se hromadit na jednom místě, ale po celém kompostu jej pravidelně rozprostřít. Mezi jednotlivé vrstvy se doporučuje dát i trochu zeminy. Listím se mohou také přikrýt záhony s trvalkami nebo kořeny stromů. Tato vrstva uchrání rostlinky před zimními mrazy a kořenům dodá živiny.

Pokud ale nemáte možnost využít listí na své zahradě a potřebujete se ho úplně zbavit, můžete ho odvézt. Máte-li to štěstí pak do blízkého sběrného dvora nebo do speciálních míst se sběrem bioodpadu. Některé obce zajišťují přistavení speciálních kontejnerů, do kterých můžete bioodpad v předem stanovených dnech a hodinách vyhazovat. Harmonogram přistavení kontejnerů mají na svých stránkách vypsané například i městské části Prahy. Další možností, jak se listí zbavit, je zavolat si na odvoz listí speciální úklidové služby. Nemusíte tak čekat na hromadný svoz, nebo s listím kamkoliv jezdit.

Jak je vidět, otázka: Kam s ním? není skutečně jednoduchá.

Související články