Lapacho (Tabebuia impetiginosa) je strom, který roste ve volné přírodě tropických oblastí Jižní Ameriky. Běžně dorůstá do výšky 10 – 25 m a dožívá se až 700 let. Jeho masožravé květy mají modro-fialovo-růžové barvy. Má hladkou kůru a jeho hlavní charakteristickým znakem je velmi tvrdé a odolné dřevo – díky těmto vlastnostem je vyhledáván hlavně ve stavitelství.
Účinky
V tradičním léčitelství je domorodými léčiteli od pradávna užívána vnitřní kůra stromu – kambium – ta se dvakrát ročně oloupe a seškrábne se vnitřní mízní pletivo. To je pak nabízeno v sypané formě, tinktuře nebo v čajových směsích. Léčily se jím infekce, horečky, chřipky i nachlazení, nebo také malárie, či plísňové onemocnění, pomáhal při regulaci krevního tlaku. Jeho antioxidační, protivirové a antibakteriální účinky jsou dnes už známy a využívány prakticky po celém světě. Poslední výzkumy potvrdily hojení poškozených buněk. Lapacho také posiluje obranyschopnost našeho organismu, pomáhá při cukrovce, uváděn je i protirakovinný účinek kůry.
Pěstování
V našich podmínkách lze pěstovat jen určitou odrůdu lapacha, a to jen jako rostlinu pokojovou. Lapacho se rozmnožuje semeny. Ty musíme nejprve namočit do teplé vody a poté zasadit buď do sadbovacích tablet – zvaných Jiffy, nebo přímo do nádoby se substrátem pro pokojové rostliny. Jiffy ponoříme na 3 – 5 minut do talíře s vodou, během chvilinky nabobtná do výšky kolem asi 3 cm. Semínko do něj opatrně zatlačíme a polijeme vodou. Sadbovací tablety zjednoduší proces sázení a hlavně nám pomohou přesadit později rostlinku, aniž bychom poškodili její kořínky.