Levandule provoní zahradu i almaru

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Na jaře bychom neměli zapomenout ani bylinkovou zahrádku, ozdobou bude levandule, máta, tymián, šalvěj či oregano. V boji proti škůdcům nám pomůže koriandr, který vysadíme mezi řádky zeleniny. Mezi nejoblíbenější rostliny, které by neměly chybět v květinovém záhonu, patří levandule. Tato vytrvalá rostlina, která patří do čeledi hluchavkovitých, má ráda suchou půdu a přímé sluníčko. Jde o stálezelený dřevnatý polokeř, s velmi aromatickými listy, jeho květy mají modrofialovou barvu a v každém květu vyrůstají čtyři drobné plody.

Semena vyséváme nejlépe do misky. Později asi deseticentimetrové sazeničky přesadíme přímo na záhon ve vzdálenosti asi 30 centimetrů od sebe. Levandule je schopná přezimovat i v tuzemských podmínkách, při tuhých mrazech pod minus 10 stupňů bychom je však měli zakrýt slámou či chvojím. Levanduli a  všechny okrasné rostliny je nutné pravidelně sestřihávat do požadovaného tvaru.

K léčebným účelům se používá nadzemní část rostliny, sbírají se konce květních klasů hned poté, co se začnou otvírat první květy. Suché větvičky se dávají v plátěném sáčku do komod či šatních skříní – provoní oblečení a navíc zažene moly, když si položíte pytlíček s levandulí vedle polštáře, budete lépe usínat. Pro své zklidňující účinky je květ přidáván do směsí bylinek nejen při nespavosti, ale i při bolestech hlavy a nervozitě. Používá se také v kuchyni, je jednou ze součástí provensálského koření.

Související články