Pomoc – rostlinu napadl škůdce

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Pokud vaši pokojovou rostlinu napadnou škůdci, nemusíte hned utrácet peníze za drahé chemické přípravky. Mezi nepřátele květin patří molice, která má voskovou vrstvu, a tak na ni postřikové přípravky těžko působí, jeden postřik nestačí ani na mšice. Puklice je druh červců a napadení poznáme podle toho, že je rostlina lepkavá. Svilušky a třásněnky vysávají mízu z rostlin a rostliny zakrátko odumírají na nedostatek živin pro růst.

Zkuste nejdříve několik jednoduchých prostředků, díky nimž se lze také těchto škůdců zbavit. V místnosti se suchým teplým vzduchem i s nepravidelným větráním jsou rostliny vystaveny většímu riziku, že je škůdci napadnou. Jemnější ekologičtější přístup si však vyžaduje více času a správný způsob použití.

Umýt její listy – tento způsob boje je účinný proti štítence zhoubné, třásněnce a červcům. Při menším napadení rostlin stačí listy očistit. Škůdce z nich můžeme buď seškrábat, nebo umýt vlhkým hadříkem nebo vatovým tamponem. Pokud jsou škůdci na listu přichyceni, nejlépe je odstraníme zubním kartáčkem. Hadr, vatový tampon i kartáček je nutné před použitím namočit do roztoku z mýdla a lihu.

A jak si ho připravíme? Do 1 litru vody přidáme polévkovou lžíci mazlavého mýdla a lžičku lihu. Směs důkladně promícháme elektrickým šlehačem, až začne pěnit, pak dáme prostředek do rozprašovače na květy. Ale pozor, roztok se nesmí dostat do substrátu. Rostliny po 2 až 3 dnech působení důkladně umyjeme.

Červci (Pseudococcidae) mohou způsobit zkázu řady rostlin, napadají téměř všechny druhy pokojových kytek. Likvidace jejich kolonií je dost obtížná, dospělce totiž chrání voskový pokryv, navíc se skrývají v různých otvorech a štěrbinách.

Rostlinná sauna díky ní zmizí třásněnky a roztočíky. Tzv. rostlinná sauna působí na postiženou květinu jako prevence. Sauna vytvoří ideální podmínky vlhkosti, a rostlinu tak udrží v kondici. Tato metoda je vhodná i pro druhy s okrasnými listy, jejichž vlastí jsou tropické lesy. Rostlinu před ošetřením zalijeme vodou, kterou necháme odstát, a postříkáme roztokem z mýdla a lihu. Přes nadzemní část potom přetáhneme plastový pytlík, nad substrátem ho zavážeme a kytku dáme na místo, kam se nedostane přímé slunce. Tuto kúru dopřejme kytce maximálně pět dnů, po skončení procedury plast sundáme a dopřejeme rostlině vydatnou sprchu.

Koupel – zbaví kytku mšic, třásněnek a roztočíků. Jde v podstatě o silnější proud vody při sprchování rostliny nebo o intenzivní koupel. Květináč zabalíme tak, aby se substrát nevysypal, a zelenou část namočíme. Postup můžeme po týdnu opakovat. Kombinací sauny a koupele se podaří zničit roztočíky během týdne. Rostlinu po zákroku sledujeme ještě pár dnů a dáváme pozor, zda se škůdce opět neobjeví, přitom častěji větráme. Aby byl postup při výskytu mšic účinný, je třeba ho opakovat častěji. Když se objeví třásněnky, je dobré před procedurou postříkat kytku již zmiňovaným roztokem mýdla a lihu.

A pokud všechno selže?

Když se nám v boji se škůdci nedaří a jsme v koncích, je tu poslední možnost. Zkusíme do květináče aplikovat ochranné insekticidní tyčinky, které působí jako hnojivo a současně jako ochranný prostředek. Středně velký květináč ošetří jedna přelomená tyčinka. Lze je používat jako prevenci i jako likvidaci škůdců. Po aplikaci tyčinek rostlinu pečlivě zalijeme, a tak se insekticidní látky dostanou pomocí kořenů do celé rostliny, hmyz ji prostřednictvím rostlinných šťáv zkonzumuje a zahyne.

Související články