ANGREŠT STROMKOVÝ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Víte, že o stromkový angrešt obohatili svět čeští šlechtitelé? Mnoho odrůd u nás vyšlechtěných dodnes patří k světové špičce. Češi jako první také naroubovali angrešt na silné pruty meruzalky zlaté, a vypěstovali tak stromkovou formu angreštu. Tento způsob pěstování se brzy ujal a od nás se pak šířil dále do světa a v současnosti se pěstuje převážně tato forma angreštu. Jeho keře jsou totiž příliš husté a díky velkému množství trnů se s nimi těžko pracuje.

Při pěstování stromkového angreštu, který je naroubován na meruzalku potřebuje po celý svůj život pevnou oporu kůlu. Korunku je nutné k takovému kůlu uvázat, aby sse nevylomila.

Angrešt má na klima a půdu podobné nároky jako rybíz. Půdu vyžaduje humózní, zásobenou vodou. Daří se mu na mírně zastíněném stanovišti, neboť plné slunce způsobuje úžeh plodů.

Přestože je angrešt samosprašná rostlina, doporučuje se vysadit dva i více stromků, které zajistí bohatší úrodu.

V posledních letech se mnoho zahrádkářů pěstování angreštu vyhýbá. Může za to rychle se šířící úporná choroba – angreštové nebo také hnědé či americké padlí, je však možné s ní bojovat – nemoci předcházet, nebo i léčit.

Související články