Cibuloviny nám mohou dělat radost celou zimu

In Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Vánoční výzdobu jsme v uplynulých dnech opět odložili hluboko do skříně nebo do sklepa a najednou nám připadá, že je byt prázdný, bez zeleně a vůně čerstvých květin.

Zcela jistě ho oživí cibuloviny, které nabízejí prodejci a které si můžeme sami vypěstovat. Pokud si nechceme výzdobu komplikovat skladováním cibulovin v ledničce, existuje jednodušší způsob. V obchodech jsou i po svátcích k dostání velké cibule hvězdníku známého též jako amarylis, které jsou určené pro pěstování v interiérech. Pěkné a velké květy zajistí zase jen velké a zdravé cibule, takže už při nákupu se musíme soustředit na to, aby nebyly měkké a sloupané. Pěstovat je můžeme ve skleněných nádobách nebo klasicky v substrátu. Prvních šest týdnů je pěstujeme na tmavém a teplém místě, když se vytvoří poupata, přeneseme je na světlo.

Amarylis rostou na dlouhém stonku, květy mívají červenou, bílou a růžovou barvu, nebo jsou dokonce i dvoubarevné. Rostlina kvete obvykle od ledna do dubna, když odkvete, necháme její cibuli takzvaně zatáhnout a kožovité listy zaschnout. Uložíme do šera, kde bude teplota asi 10° Celsia a mírně zaléváme.

Květy ve skle

Další oblíbenou cibulovinou jsou hyacinty, které lze pěstovat dvěma způsoby – buď je vysadíme klasicky do květináče se substrátem, nebo použijeme speciální skleněné nádoby. Ty se používají jen k rychlení cibulí, které už prošly dormancí (stadiem hlubokého odpočinku), a většinou se v zahradnictvích a květinářstvích objevují až koncem února. Skleněné nádoby mají úzké hrdlo, které zajistí, že cibule budou bezpečně umístěné nad hladinou a nespadnou do vody. Hyacinty totiž nesnášejí příliš mokré prostředí a úplně postačí, když cibule umístíme asi 2 milimetry nad hladinu vody. Kořeny, které se postupně vytvoří, se k ní rychle dostanou a cibule zůstane v suchu. Vodu není potřeba měnit, stačí jí pouze dolévat, ale vždy tak, aby cibule zůstala nad hladinou.

Hyacinty mají silný stonek, voní, hezky kvetou a v teple dlouho vydrží. I přesto je nepěstujeme v bytě, kde teplota překračuje 22°Celsia. A pozor – cibule hyacintů mohou způsobit podráždění pokožky, proto při práci s nimi používejte rukavice.

Související články