Začínáme plánovat letošní úrodu

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zelenina by walsla

Již nyní musíme přemýšlet nad tím, kde a co na zahradě vysadíme, musíme brát v úvahu vlastnosti půdy i půdorys pozemku. Je důležité myslet na to, jak celý prostor nejlépe využít tak, abychom splnili požadavky všech pěstovaných druhů – ne každá rostlina má ráda stín nebo přímé sluneční paprsky. Těmto podmínkám je pak třeba vždy přizpůsobit výsadbu.

Každá zahrada má svá zákoutí. Podle rozmístění stromů, keřů a typů oplocení či blízkosti budov jsou v ní také zcela zastíněná místa. Už při jejich představě můžeme mít pocit, že tam nic nedopěstujeme, jde o studená a tmavá stanoviště. Je pravda, že ve stínu je růst pomalejší, totéž platí i o dozrávání plodů. Musíme sledovat, kam se slunce v zahradě dostane, protože od toho se odvíjí i teplota a vlhkost stanoviště. Měli bychom počítat i s tím, že ve stínu jen těžce vyrostou sladká rajčata nebo se vybarví papriky. Existují však i druhy s menšími nároky, kterým se ve stínu dařit bude. V plném stínu v horkých letních dnech můžeme pěstovat listovou zeleninu, například listový salát, rukolu, špenát, šruchu zelnou či orientální mizunu, z bylinek se tu bude dařit třeba mátě, stinná místa lze využít také na pěstování hlívy ústřičné.

V téměř celodenním stínu, kam se sluneční paprsky dostanou na 3 až 4 hodiny denně, dopěstujeme kromě listové zeleniny maliny nebo rebarboru, a dokonce se urodí i luštěniny. Téměř celodenní stín se vyskytuje na severních stranách budov, či pod opadavými stromy nebo keři.

Když je polostín, přímé slunce dopadá do zahrady asi 4 až 5 hodin denně, bývá na západní a východní straně domů, pod stromy a keři. Plodiny na takovém stanovišti musíme zvolit podle toho, kdy bude na ně dopadat slunce. Odpolední paprsky jsou intenzivnější než dopolední. Na místě s odpoledním sluncem se urodí angrešt, maliny, rybíz, bylinky a kořenová zelenina. V opačné situaci, kdy na místo svítí sluníčko dopoledne, se daří zelí, cibuli zelňačce, fazoli, raným bramborám, červené řepě či pórku.

 

Související články