group of vegetables and fruits

DIETY, KTERÉ FUNGUJÍ A NEŠKODÍ

In Ovoce, Poradna, Zajímavosti, Zelenina by walsla

Do plavek je ještě daleko, ale je třeba myslet na to, že léto prostě přijde. Podívejte se na nejlepší diety, které vám letos mohou pomoci ke štíhlejší postavě. Časopis U. S. News & World Report udělal žebříček diet, které jsou nejúčinnější. Tyto diety snižují riziko cukrovky a onemocnění srdce:

DASH dieta
Původně měla DASH dieta sloužit ke snížení a kontrole krevního tlaku, nakonec se ale využívá i jako prostředek k hubnutí. Experti oceňují především její výživovou komplexitu. Bonusem této diety je, že je vhodná jako prevence cukrovky. DASH dieta je navíc hodně jednoduchá. Doporučuje se při ní zvýšení konzumace ovoce a zeleniny, netučných mléčných výrobků, celozrnných potravin, drůbeže a ryb. Dovolené jsou i ořechy. Během pár měsíců můžete zhubnout pět až patnáct kilogramů.

TLC dieta
Odborníci z National Institutes of Health vymysleli takzvanou TLC dietu, která je rovněž vhodná pro podporu srdeční činnosti. Při této dietě se sleduje celkový příjem kalorií za den. Číslo se mění podle pohlaví, věku a fyzické aktivity. Základem této diety je především snížení příjmu tučného jídla.

Dieta kliniky Mayo
Tato dieta se zaměřuje na celkovou změnu životního stylu. Na rozdíl od předchozích diet se při tomto dietním režimu výrazně doporučuje i pohyb. Klinika ale svým klientům doporučuje začínat s pohybem pomalu. Zprvu stačí pět až deset minut denně, poté zvýšit fyzickou aktivitu na třicet a šedesát minut denně. Dieta kliniky Mayo obsahuje velké množství ovoce a zeleniny.

Středomořská dieta
I laik vytuší, že tato dieta je složená ze samých zdravých a čerstvých potravin. Obyvatelé Středomoří totiž konzumují hodně ryb, koření, ořechů a olivového oleje. Čerstvá zelenina a ovoce nejsou výjimkou. Tato dieta nemá rychlé výsledky, ale její dlouhodobé dodržování má výrazný vliv na celkové zdraví lidského organismu.

Weight watchers dieta
Tato dieta je pro ty bojovníky s váhou, kteří rádi počítají. Dietní plán Weight watchers je založen na bodovém systému. Žádnou potravinu neodsuzuje, ale každá má přidělené určité body. Bodový limit na každý den souvisí s věkem, pohlaví a aktuální váze. Při této dietě je také třeba myslet na to, abyste se nepřejídali.

Související články