S BOLESTÍ V KRKU SI PORADÍ ŠALVĚJ A HEŘMÁNEK

In Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Ucpaný noc, bolest hlavy, nepříjemné škrábání v krku – v současných zimních dnech se tyto příznaky nachlazení nevyhnou snad nikomu z nás. Jednomu zabírá horký bylinkový čaj s citronem a medem, jiný automaticky sahá po lécích.

Kdo sází na to první – tedy na bylinky, spoléhá určitě na ty, které si můžeme pěstovat i sami doma. Zaměřit bychom se měli na bylinky, jako jsou máta, meduňka, heřmánek pravý, třapatka (echinacea), měsíček nebo šalvěj.

Bolest v krku pomůže zmírnit čaj právě ze šalvěje či heřmánku, proti chřipce je účinný čaj z lipových květů, z bezu černého, či z květů a listů podbělu a třapatky.

U kašle pomáhají zase bylinky se slézovými látkami jako například listy jitrocele, listy a květy slézu lesního (lidově také homůlky), a na vykašlávání květy heřmánku, nať mateřídoušky, listy šalvěje a plody fenyklu. Při rýmě můžeme inhalovat výpary heřmánku, máty a mateřídoušky.

Nejvhodnější doba pro sběr těchto bylinek je ještě před začátkem zimy, za suchého a teplého počasí, kdy jsou rostlinky na vrcholu zralosti, aby co nejvíce působily.

Některé se sklízí před tím, než začnou kvést – meduňka, jiné na začátku květu – máta nebo jitrocel, ale za plného květu – dobromysl, řebříček, jestřabina lékařská, divizna. Borůvky a trnky se sklízí až při dozrání plodů.

Související články