SPRÁVNÁ HYGIENA VE SKLENÍKU

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Zajímavosti by walsla

V současném období se vyplatí dodržovat hygienu ve skleníku, zlikvidovat každý spadlý list nebo květ, aby se na rostlinách nemohla šířit žádná plíseň. Důkladná hygiena a opatrné zalévání jsou klíčem k úspěchu při pěstování rostlin v zimě.

Právě zima je pro rostliny ve skleníku nebezpečnou dobou. Náklady na vyhřívání skleníku jsou vysoké, a tak se mnozí snaží zabezpečit vše tak, aby neuniklo žádné teplo, a proto dávají do skleníku vrstvy izolace na zakrytí větracích otvorů.

Tento nedostatek větrání je nebezpečný pro rostliny a je zároveň rájem pro houbová onemocnění. Odumřelé pletivo ze spadlých listů a květů rychle napadá plíseň a rozšiřuje se na živé části rostlin. Během několika dnů mohou nové rostlinky a mladé odřezky uvadat a odumřít kvůli nadměrnému vlhku. Proto je potřebné co nejvíce snížit vlhkost vzduchu, to znamená šetrněji zalévat a při zalévání být také velmi opatrný. Pravidlem je, že pokud jsou rostliny u kořenů suché, lépe zvládnou nízké teploty, ovšem nesmíme to přehnat. Zatímco muškáty a kaktusy bez vody přežijí, jiné, například lantány a fuksie, uhynou, když zemina vyschne úplně, zaléváme jen tak, aby nevyschla na prach.

I tak se ale plísním zcela vyhnout nedá, a to je důvod k tomu, abychom rostliny pravidelně prohlíželi a odstraňovali všechny jejich nemocné a napadené části. Rány po stříhání u muškátů či durmanů i mnoha dalších jsou náchylné na infekce, raději je tedy nestříháme, pokud nechceme odstranit jen odumřelé části.

Měli bychom zkontrolovat i hlízy jiřin (kvůli plísním) a chryzantémy (zda nemají mšice).

Související články