VITAMÍNY ZE ZIMNÍHO SALÁTU

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Když se záhony před pár týdny vyprázdnily a teď to vypadá, že zahrada spí, přichází ke slovu kozlíček polní (Valerianella locusta). Ten je známější než salát polníček.

Lze říci, že jde o opravdovou zimní zeleninu s jemnou chutí, která je cítit po lískových oříšcích. I v tomto období zaplní prázdné řádky v záhonech a rychle zakryje holou půdu.

Když ho zasejeme brzy – pokud to stihneme do poloviny září – může kozlíček dát úrodu ještě před začátkem zimy.
Pozdější výsev – od října do listopadu – si zahrádkář zajistí čerstvou zeleninu až do brzkého jara.
A pokud nestihne náhodou sklidit celou úrodu a na jaře začnou rostlinky nabíhat do květu, může je zapracovat do půdy jako zelené hnojivo.

Zájemci mohou koupit několik odrůd této zeleniny, ty se od sebe liší různou odolností vůči mrazům i toleranci vůči moučnivce.
Tato houbová onemocnění se projevují zejména během vlhkého podzimního počasí. Nejprve pozorujeme na listech hustý moučný povlak, později listy usychají a zůstanou velmi malé. Moučnivce odolává, a navíc je také mrazuvzdorná odrůda Vit.

V zimě si můžeme dopěstovat rovněž chutnou odrůdu, která má drobnější listy – jmenuje se Gala, velmi chutná je zase odrůda Verte de Cambri – ta se ovšem hodí jen pro pěstování ve sklenících, venku totiž rychle zamrzne.

Související články