KAM SPRÁVNĚ UMÍSTIT ZELEŇ V BYTĚ

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Opět se vracíme k pěstování pokojových rostlin. Je důležité si uvědomit, kde které pokojovky pěstovat. Jak je situován náš byt a naše okna?

Tento problém řešil určitě každý z nás: stejný květ, který máte doma v obýváku, u vašich známých kvete a u vás doma se mu nedaří. Vrtá vám v hlavě, jak je to možné? Příčinou mohou být světové strany. Pro pěstování kytek je důležité jedno pravidlo: čím má rostlina světlejší listy, tím je náročnější na světlo. Například panašované listy budou mít výraznější kresbu, když budou růst na slunné straně. Když rostlinu přendáme na tmavší místo, zareaguje tak, že začne vytvářet více chlorofylu (fotosyntetické pigmenty) – aby na něj zachytila co nejvíce paprsků, a proto zezelená.

Aby byl náš byt zelený, měli bychom si obstarat takové druhy rostlin, kterým vyhovuje orientace našeho bytu. Když je místnost orientovaná na sever, je lepší umístit tam rostliny s tmavými listy, například popínavý břečťan nebo kořenokvětka (aspidistra). Můžeme je pěstovat ale i v pokojích orientovaných na východ či na západ, ovšem v dostatečné vzdálenosti od okna. Stejně jako filodendron využijí rozptýlené světlo.

Máme-li místnost obrácenou na jih, můžeme zkusit pěstovat citrusy či jiné subtropické druhy. A pokud nemáme moc času, pořídíme si kaktusy nebo sukulenty.

Související články