Když západní strana, pak ještě například…

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Dracéna (Dracaena) – je určitě nejznámější z rostlin, které na západní stranu zvolíme. Říká se jí také dračinec a je to oblíbená pokojová palma, vhodná zejména do větších bytů. V domácnostech se nejčastěji pěstují odrůdy africké dracény vonné. Mohou mít tmavě zelené listy, anebo zase listy se žlutými pruhy. Známá je Dracaena marginata se zelenými listy s purpurovými okraji. Dracaena sanderianabambus štěstí, kterou pěstují hlavně na Tchaj-wanu, si pro své nízké nároky na péči a rychlý růst získala příznivce i u nás. Rostliny vyžadují teplé stanoviště, kde ani během zimy neklesne teplota pod 16°Celsia, ale mírný stín, a to hlavně lesní druhy – proto květináč umístíme dále od okna a přímého slunečního záření.

Odrůdy s výrazně barevnými pruhovanými listy nehnojíme hnojivy se zvýšeným obsahem dusíku, který způsobuje to, že postupně zelenají.

Dracény obsahují saponiny, které mohou u citlivějších jedinců vyvolat nadměrné slinění, v krajní míře až zvracení. Každopádně nepatří k prudce jedovatým rostlinám, některá domácí zvířata, především kočky, je dokonce sem tam ožírají kvůli trávení.

Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) – je jednou z nejnáročnějších pokojových rostlin. Za dobrou péči se ale odvděčí v létě bílými pronikavě vonícími květy, kvete v červnu a červenci.

Domovem pokojového jasmínu je Srí Lanka. Má podlouhlé oválné, temně zelené listy. Tato rostlina má ráda jasné osvětlení, v zimě by teplota neměla klesat pod 18 st. Celsia. A to je právě tajemství úspěšného pěstování – zajistit rostlině stálou teplotu i v zimě. Substrát by měl být vlhký, nikoli ale přemokřený. Věncovec nesnáší přemisťování.

Související články