V supermarketu vylezl z banánů jedovatý pavouk. Máme se bát?

In Příroda, Zajímavosti by walsla

Maloočka lovecká (Heteropoda venatoria), jedovatý pavouk původem z tropických oblastí, se objevil v krabici s ovocem v jednom ze supermarketů v Mnichově Hradišti. Pavoučí samička se naštěstí nedostala mezi zákazníky. I přes svou plachou povahu by podle odborníků v případě ohrožení klidně mohla kousnout člověka.

Samička maloočky lovecké má přezdívku banánový pavouk. Právě v přepravkách s ovocem se rozšířila z tropických oblastí do celého světa. A stejně se dostala i do Mnichova Hradiště. Tam ji odchytil pan Horák a snažil se zjistit, co za pavouka to vlastně má. A do kyblíku mu pro jistotu dal jak vegetariánskou, tak masitou potravu. Zmatená samička ale hostinou pohrdala.

Jenže maloočka je vlastně jedovatá. Sítě si neplete, svoji hmyzí oběť ochromí jedem, zakousne a sežere. I člověk by její kousnutí pořádně pocítil. Samice maloočky lovecké dorůstá i více než deseti centimetrů. Je převážně hnědošedá, jen kusadla má oranžová. A na pavouka velmi rychle běhá. Od reportéra ji převzal zoolog, který ji umístí v zoologické zahradě v pavilonu tropů.

Související články