JAK OMLADIT MUCHOVNÍK

In Okrasná zahrada, Příroda, Zajímavosti by walsla

Jde o půvabný keř, který dorůstá do výšky přes dva metry. Díky řezu je možné tuto hezky rostoucí rostlinu udržet dlouho krásnou.

Svůj šarm má muchovník – (Amelanchier) díky zvláštnímu vzrůstu a jemným květům, a předvede ho, když roste v zahradě samostatně, jednoduše řečeno je to půvabný solitér. Křehké bílé květy vydrží i krátký mrazík a radost z nich mají nejen lidé, ale i včely.

Pěstovat můžeme muchovník ve tvaru keře či malého stromku, výhodou keře však je větší odolnost proti suchu v dospělosti.

Čerstvě vysazený keř lze nechat několik let volně růst, s řezem je dobré začít až po třetím roce jeho života, máme-li muchovník starší, tak třeba ihned. Právě v tomto období zkracujeme nejdelší výhonky asi o třetinu délky. Cílem řezu je podpora rozvětvení, tedy aby horní třetina keře zhoustla, a tím i podpora štíhlého vzpřímeného růstu.

V dalším roce zkrátíme o třetinu délky hlavně výhonky, které jsme v předchozím roce nezkracovali, zbavit bychom se měli i nejstarších výhonků, aby byl keř dostatečně vzdušný.

Ve třetím roce seřízneme muchovník jako rybíz – vybereme nejstarší výhonky a odstraníme je úplně u země. Keř by měl mít pět až osm proutků. Když budeme provádět řez pravidelně, každý třetí rok bychom měli vždy od země uříznout asi třetinu výhonků, rostlina tak bude mít jen mladé čerstvé dřevo.

Související články