JAHODY OD KVĚTNA AŽ DO KONCE ČERVENCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Mnozí nedají nedopustit na jahody, které si sami vypěstujeme. Pocit, když si utrhneme čerstvou jahodu, je prý nenapodobitelný. Někteří jsou dokonce schopni sklízet úrodu dokonce osm týdnů. Základem je totiž správný výběr odrůd, rané, středně rané i pozdní lze vysadit tak, aby koncem sběru jedné začínal sběr další odrůdy.

Raná odrůda Flair je citlivá a lehce umrzne, ale přesto první úrodu může nabídnout už koncem května, po ní následuje odrůda Daroyal.

Na pěstování v našich zahrádkách jsou vhodné odrůdy Honeoye či Korona, velice chutné jsou jahody Clery, Elsanta nebo Sonáta. O chvíli později dozrávají plody odrůdy Florence, do konce srpna poskytuje ovoce pozdní tmavě rudá odrůda Malwina.

Při vysazování jahod je velmi důležitý výběr správných předplodin – vhodné jsou fazole nebo hrášek, ale i afrikány nebo akasamitníky (ty odpuzují hlístice, tedy háďátka).

Pokud rostou jahody několik let na stejném místě, častěji je napadají škůdci a různé choroby. Je proto dobré plánovat novou výsadbu na místa, kde čtyři roky předtím jahody nebyly, ale ani brambory nebo rajčata.

Do půdy zapracujeme hnojiva se středním obsahem dusíku, přikryjeme černou fólií nebo netkanou látkou, abychom tak zabránili růstu plevele, a necháme zeminu „ulehnout“.

Související články