A zase ta rajčata …

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Pozor na boční výhonky

Na rajčatech s neukončeným růstem stonku je třeba pravidelně vylamovat zálistky, které se tvoří v úžlabí listů. Děláme to proto, aby se rostlina zbytečně nevysílila, ze zálistků se totiž mohou rovněž tvořit plody, které už rostlina nemůže živit a trvá dlouho, než vůbec dozrají. Další důležitý krok je zajistit, aby se spodní listy a plody nedotýkaly půdy. Právě tehdy se na nich lépe usídlí fytoftóra, která má ráda vlhko v nevzdušném prostoru. Pokud pěstujeme keříčková rajčata, zálistky se nevylamují. Pěstitel by měl pamatovat i na to, že se musí pravidelně zbavovat plevele kolem rostlinek a kontrolovat jejich zdravotní stav.

Vysazování sazenic

Protože jde o teplomilnou rostlinu, s vysazováním nemusíme spěchat, vydržíme až do doby, kdy už nehrozí mrazy, tedy od druhé poloviny května. Optimální teplota pro pěstování se pohybuje kolem 22 °Celsia teploty.

Půda by neměla být trvale přemokřená, s nízkým či příliš vysokým pH, bez živin. Nejlepší je propustná půda, bohatá na humus a živiny, ideální pH je blízko neutrální hodnotě, neškodí mu tedy mírně kyselé ani mírně zásadité prostředí (ph 5,5 až 7,0). Keříčková a nízká rajčata mohou růst blíž u sebe, a to asi na vzdálenost 40 cm.

Související články