JAK ŘEZAT MERUŇKU – NAD DOTAZY ČTENÁŘŮ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Chtěla bych Vás požádat, zda byste nemohli napsat něco o řezu meruněk. Ta naše je stará asi 7 roků, má velké a dobré plody, ale je hustá a roste do výšky, i když kmen není nijak vysoký. Děkuji – napsala paní Fišerová

Ptáme se, jak a kdy prořezávat meruňky? Někteří pěstitelé se domnívají, že se meruňky nesmí řezat, ale není to tak docela pravda – důležitá je totiž doba řezu – a navíc někdy je řez (hlavně při bujném růstu letorostů) nezbytný, neboť nejlepší plody přinášejí právě jen ty krátké výhonky. Průběžně během vegetace odstraňujeme i poničené letorosty (po moniliové hnilobě či spále, anebo ty s výronem klejotoku).

Pro letní – tvarovací, prosvětlovací řez je nejvhodnější doba hned po sklizni – je léto, teplo a řezné rány se samozřejmě lépe hojí.

Kvalitní plody nám také zajišťuje řez, kterému se říká ŠITTŮV ŘEZ – děláme jej převážně ke konci května, ale i později, když letorosty narostou do délky asi cca 25 cm – nehtem jejich vrchol jednoduše zaštípneme. Meruňku tak donutíme vytvořit boční obrost, kde se lépe vytvoří květní pupeny, které v dalším roce kvetou o něco málo později, a mohou tak být uchráněny před jarními mrazíky.
Popis i s nákresem najdete například na: http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/rez-merunek-sittuv-rez-zajisti-bohatou-urodu/

A ještě k řezu meruněk v jednotlivých letech pěstění.
Rok po výsadbě bychom měli provádět řez ještě před rašením pupenů, kdy necháme střední výhon a 3-4 výhony postranní.
V druhém roce – opět v předjaří – zkrátíme hlavní větve na polovinu, ostatní pak zkrátíme podle síly, anebo směru růstu.
Třetí rok – provedeme jen nejnutnější řez koruny – hlavní větve zkrátíme asi o čtvrtinu.
Další roky pak už jen zkracujeme nevyzrálé špičky a snažíme se, aby koruna měla převislý tvar.

Jen ještě připomeneme, že rány po řezu vždy ošetříme štěpařským voskem a okolí stromů udržujeme bez plevelů.

Související články