NAD DOTAZY – UŽOVNÍK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Paní Hana Bartovská píše: Vloni jsem si koupila sáček hlíz, které jsem vysadila a čekala, co mi vyroste. Měla to být rostlinka, která podle obrázku vypadala jako velká ostružina nad zemí. Ale zřejmě došlo k nějaké záměně a já s údivem sledovala, co mi to na skalce vyrůstá. Ráda bych se dozvěděla, o jakou rostlinku vlastně jde, a proto posílám několik fotografií.

Užovník – tuto zajímavou rostlinku můžeme najít pod jménem Arum cornutum, nebo také jako Typhonium venosum, anebo Sauromatum venosum.

Je to trvalka z rodu liliovitých, která pochází z tropické Afriky a Asie.

Obvykle dorůstá cca 30 – 50 cm, ale i výše. Lze ji pěstovat v nádobě i na záhonu – má ráda stinné místo, ale nevadí jí ani světlé stanoviště, potřebuje výživnou půdu a pravidelné hnojení. Cibuli sázíme do hloubky asi 5 cm.

Na jaře vytváří smrdutý květ – z hlízy vyroste část listu a pak mohutný toulec. Velký tmavě červenohnědý květ je sice krásný, ale většinou se mu vyhýbáme pro neuvěřitelný zápach připomínající zkažené maso – přitahuje však různé mouchy a brouky. Teprve po uvadnutí květu vyroste nápadný okrasný rozložitý list.

Na podzim list zasychá, pak vyjmeme cibule, jež jsou většinou obklopeny malými novými odnožemi – cibulkami, a uchováme je na suchém, tmavém místě.