ČÍM MŮŽE TRPĚT PAPRIKA?

In Poradna, Zelenina by walsla

Paní Horáková poslala dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co způsobuje na plodech papriky černé fleky a uvnitř bývá paprika plesnivá.

Papriky nejčastěji napadají mšice, svilušky a molice.
Z chorob jsou nejčastější deformace plodů, bradavice, virus mozaiky, bronzovitost a také hniloba kořenů či kořenového krčku.
Mšice jsou nejčastějšími škůdci paprik, škodí hlavně sáním a navíc přenášejí virózy. Rostliny chráníme například přípravky: Actellic 50 EC, Dursban 480 EC, Mospilan 20 SP a Tribute Trigger.
Svilušky vytvářejí na paprice jemné pavučinky. Pro ochranu rostlin před napadením svilušek lze použít přípravky Omite 30, Omite 570 EW nebo Talstar 10 EC.
Molice – říká se jim také bílé mušky, dají se těžko likvidovat, doporučován je pouze přípravek Applaud 25 WP.
Deformace plodů – její příčinou bývají nejčastěji genetické poruchy nebo potíže s opylením. (bývají způsobeny chladným počasím, a tím i nedostatkem opylovačů, nebo velké teplo v době květu, které způsobí zasychání blizen)
Bradavice na paprikách – se objevují většinou na spodní straně listů, způsobuje je hlavně přehnaná zálivka, anebo příliš vlhký vzduch.
Virus mozaiky okurky (CMV) – zapříčiňuje hnědé skvrny na listech a menší, deformovanější plody. Tato choroba se objevuje v druhé půlce léta.
Bronzovitost rajčete – je nebezpečná virová choroba, způsobuje zpomalený růst, až úhyn rostlin. Na plodech se objevují rozptýlené různobarevné skvrny. Všechny napadené rostliny se musí okamžitě zlikvidovat.
Hniloba kořenů nebo kořenového krčku – znamená pro rostliny fusariové vadnutí a fytoftorové hnilobu. U hniloby je důležité důsledně střídat plodiny a také včas a důkladně odstraňovat napadené rostliny, případně i vhodná desinfekce půdy.
Zkuste se ještě podívat na tuto zajímavou stránku: http://www.plantprotection.hu/modulok/cseh/paprika/symptoma72.htm