ČTENÁŘI SE PTAJÍ: PROBLÉM S LILIEMI

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Paní Charvátová píše: Již několik let mám problém s liliemi. Krásně nasadí poupata, ale před otevřením začnou žloutnout a opadávat. Zkusila jsem postříkat rostliny fungicidem, ale situace se opakuje.

Zřejmě se jedná o malou mušku vrtalku liliovou, ta totiž napadá naše lilie právě v době, kdy se tvoří poupata – klade na ně vajíčka a larvy pak vyžerou vnitřek květu, čímž ho zničí. Poupě upadne, muška se rozmnoží…a koloběh se opakuje.

Co s tím? Jednak musíme lilie pravidelně prohlížet, jakmile se nám zdá, že je květina napadena, poupě musíme bez milosti utrhnout a zlikvidovat. Je dobré prohlížet i jiné květiny – má totiž ráda například denivky.  Tato metoda však není příliš účinná, chtě nechtě musíme sáhnout po chemii. S postřiky začínáme již v květnu a opakujeme je v pravidelných intervalech do konce června. Volíme takové insekticidy, které pronikají přímo do pletiv rostlin (např. KARATE, MOSPILAN – v prodejnách nám jistě dobře poradí). Postřik aplikujeme i na sousední mušce chutnající květiny.

Související články