NAŠLI MASOŽRAVOU ROSTLINU, KTERÁ POŽÍRÁ ČERVY. POD ZEMÍ 

In Okrasná zahrada by walsla

Tři druhy masožravých rostlin, které se krmí pod zemí červy, objevili nedávno vědci v Brazílii. K chycení kořisti využívají speciální podzemní pasti, kterými si v brazilské savaně zajišťují přísun živin.

Nově objevené masožravky mají pod zemí síť speciálních lepivých lístků, kterými zachycují červy či jiné drobné živočichy a následně je i stráví. Jde o první objevené masožravé rostliny, které chytají svou kořist pod zemí. Zatím je známá řada masožravých rostlin, které se stravují hmyzem, žábami a dokonce i malými savci. Botanici si myslí, že nyní odhalenou cestu obživy může využívat i mnoho jiných rostlin.

„Nemohl uvěřit tomu, co vidím. Nikdy dříve jsem něco takového neviděl. Ty rostliny se nacházely ve velmi chudé, písčité půdě. Jejich kořeny víceméně pouze upevňovaly rostlinu v zemi. Pod zemí měly ale i komplex listů. Když jsme se podívali pořádně, našli jsme v nich zbytky červů na povrchu. Takto se může živit více rostlin. O některých se vědci už dlouho domnívají, že jsou masožravé, ale zatím chyběl důkaz. Možná se některé adaptovaly podobně jako tyto.” uvedl doktor Peter Fritsch z Kalifornské akademie věd.

Rostliny Philcoxia minensis, Philcoxia goiasensis a Philcoxia bahiensis jsou všechny z brazilských savan a jsou extrémně vzácné. Jako první je popsal botanik Peter Taylor. Už on napsal, že vzhledem k tomu, že žijí v zemi chudé na živiny, tak nevylučuje možnost, že jsou masožravé. Skupina doktora Fritche dostala do červů izotopy dusíku a následně živočichy vložila do země v blízkosti rostlin. Během 24 hodin začala přecházet část dusíku z červů do rostlin, čímž se podařila dokázat jejich masožravost.

Související články