ZUŽITKUJTE NEÚRODNÝ KUS PŮDY – VYBUDUJTE VYVÝŠENÝ ZÁHON

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Vyvýšený záhon nemusí být prostorný ani vysoký. Není žádné pravidlo, které by určovalo správnou ideální velikost. Nejdůležitější je pouze to, aby vznikl prostor s vhodnou hloubkou pro kořeny. Šířka má být zase dostatečná, aby byla oporou pro nadzemní část rostlin. Navíc se o nich mluví jako o moderních záhonech pro pohodlné pěstování zeleniny.

Vhodné je samozřejmě slunné stanoviště. Měli bychom si také uvědomit, že nová vrstva zeminy nezničí plevel, který v půdě v tom kterém místě byl. Je tedy nutné prostor důkladně vyčistit i od kamenů a kořenů. Okopeme ty části zeminy, které okopat lze – tím se propojí s podzemní zásobárnou vláhy. (Je zřejmé, že každé vyvýšení nad okolní terén znamená, že voda se bude snažit z půdy dostat co nejrychleji pryč).

Vytyčíme si obvodové linie záhonu a využijeme při tom vše, co už na daném místě stojí. Sousedí-li záhon s chodníkem vytaženým nad úroveň terénu, použijeme ho jako jednu ze stran. (Ušetříme tak čas, materiál i námahu).

Hledáte nějaký materiál na vznik vyvýšeného záhonu? Rozhlédněte se kolem sebe. Možná najdete staré pálené mrazuvzdorné cihly, nebo se vám někde jen tak povaluje kus starého silničního svodidla či desky, které by mohly tvořit okraje budoucího záhonu. V každém případě je ale důležité, aby byl materiál dost silný na to, aby udržel zeminu na místě. Půda totiž v zimě promrzne a zvětší svůj objem. Tím tlačí na oporu více, než v suchých letních dnech. Nejlepší je ukotvit obrubu do země. Například staré ocelové roury či dřevěné kolíky natlučeme do země a upevníme k nim opěru taky, aby zůstaly ukryté v záhonu.

Také vyvýšený záhon bude potřebovat dostatek živin. Ideálním materiálem je starý vyzrálý kompost s vůní rašeliny, přebytek dusíku z něj už odplavila voda, a stal se tak zásobárnou organického materiálu pro mikroorganismy a drobné půdní živočichy – ty totiž zajistí kyprost zeminy a její úrodnost.

Na dno záhonu utlačíme pěticentimetrovou vrstvu kompostu a zasypeme zeminou tak, aby “koukala” několik centimetrů nad okraj obruby. Trvá to i několik dnů, než vlhká zemina pod svou vlastní tíhou lehne. Udusáme a zalijeme, aby více lehla.

Související články