ÚNOR NA ZAHRÁDCE – 3  

In Květiny, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Výsev rané zeleniny
V teplejších oblastech lze už koncem měsíce přímo na venkovní záhony vysévat rané otužilé zeleniny. Ukazatelem je pro nás počasí – teplota vzduchu i půdy. A setí můžeme vyzkoušet, má-li půda více než 5°C. Chceme-li její teplotu urychlit, pak ji asi na 2 – 3 týdny přikryjeme různými poklopy (fólie, sklo) – půda se prohřeje a my můžeme začít.

Muškáty v únoru
Pokud nám pelargónie úspěšně přezimovaly, v únoru seřízneme každý výhon o 1/3 – 2/3 (dáme přitom pozor, abychom řez nevedly přes očko). Muškáty se nám díky řezu hezky rozkošatí. Koncem února je můžeme přesadit do nového zahradnického substrátu smíchaného s pískem a vyzrálým kompostem, přitom zkrátíme dlouhé kořeny. Rostliny dáme na světlo, aby zesílily.

Řez znamená bohatší kvetení
Předjarní prořezávka svědčí nejen rybízům, ale i mnohým okrasným keřům. Zajistí jim košatost, a tím i bohatý květ. Nezapomeneme zastřihnout i fuchsie – seřízneme stejně jako muškáty až o 2/3.

Únorový vinohrad
Také keře vinné révy se začínají probouzet velmi brzy, proto se musí začít s prořezáváním již v polovině února. A začneme také s přihnojováním. Řezat bychom měli v bezmrazých dnech, protože by nám řezné plochy neměly namrznout. Na keři révy by mělo zůstat 6 – 8 oček (u velkých hroznů) a 12 oček (u menších hroznů).

Související články