DOTAZ ČTENÁŘE – JAK NA KRTKA?

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den, hezké počasí mě vylákalo na chatu. Po příjezdu jsem byl však nemile překvapen: celý trávník byl pokryt krtinci. Můžete mi poradit, jak krtka vypudit? Ptá se pan Josef ze severních Čech.

Krtek dovede zahrádkáře skutečně potrápit. Existují nejrůznější rady… s nejrůznějšími výsledky. Můžeme si některé z nich připomenout.
Někdo nedá dopustit na psí či kočičí chlupy anebo lidské vlasy – ty skutečně mohou fungovat a krtek se raději odstěhuje o kousek dál, kde ho nečeká nepřítel.

Hadr namočený do benzínu moc úspěchu nepřinese, krtek se většinou zapáchajícímu místu vyhne. Jiní zahrádkáři radí vysadit afrikány, pryšec, česnek…ale krtkovi tyto aromatické rostliny nijak nevadí.
Dobré zkušenosti jsou s různými větrníčky, plašičkami z petlahví připevněnými na tyčce.
Krtka se Vám může podařit vypudit pomocí speciálních ultrazvukových přístrojů – ty vydávají zvuk tomuto hmyzožravci nepříjemný, ale jsou i takoví filutové, kteří si na něj zvyknou.
Zajímavá je i rada – chytit krtka a odnést jej hodně daleko (musíte se obrnit trpělivostí při číhání a navíc se k nám pak může nastěhovat krtek docela jiný).
Možná někdo zkoušel krtka vyplavit – jiný však ví, že si krtek našel jiné cestičky.
Na trhu najdeme i různé pasti, dýmovnice, gely – je na každém, co si vyzkouší, co bude platit zrovna na toho „jeho“ krtka.

Související články