SE SALÁTY ZAČÍNÁME HNED NA JAŘE (II)       

In Okrasná zahrada, Příroda, Zelenina by walsla

I když půda není ještě dost prohřátá, část schovaná pod ochranou skleníku si už žádá nové rostlinky. Jako první se vysévá hlávkový a listový salát. Oba druhy jsou nenáročné na prostředí i podmínky pěstování. Nejvhodnější teploty jsou na hranici přibližně 15 stupňů Celsia. Jejich předností je, že rostou už při teplotě 4°Celsia a neškodí jim ani pokles do -5°. Při dlouhodobějších mrazech okraje listů změní barvu na tmavě růžovou.
Mezi listovou zeleninou jsou i otužilci a ty můžeme vysévat přímo do volné půdy, jde například o rukolu, špenát, kozlíček polní či lebedu. Už za několik týdnů se můžeme dočkat prvních listů.
Na jarní výsev hlávkového salátu do skleníku odborníci radí vybrat odrůdy určené na rychlení – Nefelin, Safír, Mariola. Pro přímou výsadbu zase rané odrůdy, mj. Maratón, Faraon, Alanis.
Už od dubna se spektrum druhů rozšiřuje o rukolu, červenou řepu, salát římský, asijské druhy salátůkomatsunu, chryzantému, mizunu i o lebedu. V květnu se přidá ještě čekanka salátová.
Každé rostlině zkrátíme vegetační období o několik dnů tím, že je přikryjeme bílou netkanou látkou, ta chrání rostliny před výkyvy teplot a zvyšuje intenzitu světla.

Související články