JOHÁNEK Z POMUKA

In Kalendář, Zajímavosti by walsla

Jan či Johánek z Pomuka (dnes Nepomuka) později uctívaný jako sv. Jan Nepomucký (mučedník a jeden z českých patronů zemských) žil ve 14. století – svým pilným studiem a kázní usiloval o mravní dokonalost, stal se generálním vikářem pražského arcibiskupa a hájil svobodu a práva církve i proti zvůli krále Václava IV. Byl proto také vězněn, mučen a po smrti vhozen z Karlova mostu do Vltavy.
Stal se patronem kněží, zpovědníků, lodníků, vorařů, mlynářů; býval vzýván za mlčenlivost, proti nebezpečí vody a na ochranu mostů. K jeho atributům patří: hvězdy kolem hlavy, jazyk, kněz, kotva, kříž, most, palma, ryba, řeka.
Před svátkem sv. Jana Nepomuckého se nesměl nikdo koupat, aby nedostal prašivinu, toho dne se nesměla zlomit lilie, jinak by provinilec do 10 let zemřel, a to ve stejnou hodinu, kdy květinu zničil.
V den svátku se konala slavná svatojánská pouť, na kterou přicházelo tisíce poutníků – město Praha bylo ozdobeno pestrými kroji z celé země. Večer před poutí se na Karlově mostě konaly pobožnosti u sochy světce, Střelecký ostrov osvětlovaly velkolepé ohňostroje.
Známá a oblíbená je také NEPOMUCKÁ SVATOJÁNSKÁ POUŤ s hudebním i divadelním vystoupením, nejrůznějšími pouťovými atrakcemi, kejklíři, šermíři, pouličními umělci, s tradičními i novodobými stánky – letos se koná 16. – 17. května.
(na obrázku vidíme ve tvaru pěticípé hvězdy poutní Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře)

Související články