MAGNÓLIE BUDE OZDOBOU KAŽDÉ ZAHRADY 

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Šácholan nebo také magnólie (Magnolia) – pocházejí z Číny a Japonska, pokud jim poskytneme vhodné podmínky, přinesou nám každým rokem záplavu bílých, růžových či vínových květů, některé jsou dokonce i slabě vonné. České pojmenování šácholan je odvozeno od staročeského slova „šách“, kterým se označovaly šištice, které magnolie po odkvětu vytvářejí a které připomínají šišky.

Právě jaro je tím pravým a nejvhodnějším obdobím kdy vysadit magnólii. Tento nižší strom nebo keř s několika kmeny má nádherné bílé květy. Má rád slunné až polostinné stanoviště, nejlépe se magnólii daří v mírně vlhkých písčitě hlinitých nebo hlinitých půdách s dostatkem živin. Voňavé květy se objevují – podle odrůdy – od dubnu až do května.

A jak je vysadit? Jáma by měla být přibližně dvakrát větší než kořenový bal a půda na jejím dnu musí být prokypřená. Do půdy, kterou přihrneme kořenový bal, přidáme kompost, po vysazení zeminu lehce podupeme a kolem kmene uděláme val – ten zabrání tomu, aby se voda poté, co stromek zalijeme, roztekla mimo dosah kořenového systému.

Související články