ZDRAVÍ A LÉČIVKY – JITROCEL

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) – lidově babí listí,babí uši, babka, beraní jazyk, beraní ocas, celníček, hojílek, jazejček, komeník, muší ouško, myší ocas, olověný jazýček, ranocel, skorocel, skoročil, stopa bílého muže…  – je vytrvalá bylina s krátkým kořenem a růžicí přízemních dlouze kopinatých listů, z růžice vyrůstá několik stvolů – na jejich vrcholu kvetou od jara do podzimu malé žlutobílé květy
Roste na loukách, u cest, na polích, v zahradách – v Česku se vyskytuje několik druhů jitrocelů.
Užívá se k léčení vředových chorob žaludku, tlustého střeva, působí proti kašli, má protizánětlivé a antibiotické účinky, je vhodný při chronickém zánětu  průdušek, při astmatu…
Jitrocel se k léčení používal již v klasickém starověku – římský aristokrat, vědec a historik, autor spisu Naturalis historia Gaius Plinius rozeznával již 2 druhy jitrocele a doporučoval je proti kašli, na rány a na zimnici. Středověk opředl bylinu nejrůznějšími pověstmi – všeobecně se však užíval k zastavení krvácení.
Sbírají se listy (pouze z kvetoucích rostlin a bez květních stvolů) od května do srpna a suší se v tenkých vrstvách nejlépe ve stínu.
Užívá se vnitřně ve formě sirupu, kapek nebo čajů, ale také zevně – na obklady při spáleninách, ekzémech, lišejích, špatně se hojících ranách, na uhrovitou pleť, bodnutí hmyzem…a navíc – jitrocel prý snižuje chuť na cigarety!
Čaj ze sušené drogy: 1 lžícde listů spařit ¼ l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat.
Výborný je i sirup z lihového extraktu jitrocele kopinatého, který se doporučuje při dráždivém kašli, nebo jitrocelový nálev pro kosmetické účely. Jak si jej připravíme, se dozvíte na našich stránkách https://zahradkaruvrok.cz/