ČTENÁŘI NÁM PÍŠÍ  – KRÁSA TRVALEK

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Paní H. by se ráda dozvěděla něco o méně známých rostlinách, jejichž jména si našla na internetu včetně latinských názvů. Zkusme tedy ke každé dodat krátkou informaci.

Dymnivka plná (Corydalis solida) je hlízovitá trvalka, dorůstá do výšky okolo 20 cm a kvete zjara v březnu – dubnu.
Rmen barvířský (Anthemis tinctoria) je dvouletá až vytrvalá žlutě kvetoucí rostlinka (kvete v červnu až říjnu), dosahující do výšky 20 až 50 cm.
Slézovec durynský (Lavatera thuringiaca)je vysoká (až 120 cm) vytrvalá rostlina s větvenou lodyhou a tmavě růžovými korunními lístky s tmavšími žilkami. Kvete od července do září.
Zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia)je trvalka s jemnou přímou, ale často poléhavou lodyhou, v našich krajích roste hojně, květy – zvonky jsou nádherně modré nebo modrofialové (kvete od května do října).(na obrázku)
Máčka (Eryngium bourgatii) je vytrvalá rostlina (výška asi 30 – 40cm) při pohledu shora připomíná hvězdy, má kožovité listy se stříbřitou žilnatinou. Přestože se podobá bodlákům, je příbuzná mrkve.
Vrbovka úzkolistá (Epilobium angustifolium)je také trvalka, její výška se pohybuje od 50 až do 200 cm. Fialková květenství jsou uspořádána v hroznech. Roste téměř po celé Evropě.
Mák islandský (Papaver nudicaule)je vytrvalá bylina kvetoucí v červnu a červenci v mnoha pastelových barvách. Dosahuje výšky 50 cm.
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) vytrvalá léčivá bylina s bílým něžným květenstvím. Její výška je od ½ do 2 metrů a v přírodě rostě velmi hojně hlavně na vlhkých místech.
Acéna (Acaena) je rod vytrvalých rostlin, rostou na slunci i v polostínu, pochází z Nového Zélandu a Austrálie. Květy vyrůstají v úzce kulovitém drobném květenství o průměru 1-2 cm a jsou velmi dekorativní.

Související články