ZKUSME TO S KŘENEM

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Křen selský (Armoracia rusticana) je rostlina vytrvalá, můžete z něj však také mít jen jednoletku.
Nemá zvláštní nároky na klima a polohu, lze jej tedy poměrně snadno pěstovat. Vyhovuje mu půda hluboká, vlhká, hlinitopísčitá i hlinitá a propustná – na těžkých zamokřených půdách se mu však nedaří.

Zvolíme-li možnost pěstování jednoleté kultury, pak si na podzim nařežeme asi 20cm dlouhé řízky z kořínků tlustých asi 1cm a založíme je do písku ve sklepě (označíme si horní konec). Na záhon je vysazujeme v březnu, a to do 8cm hlubokých rýh. Ve střední části řízků (asi 4 cm) odstraníme postranní očka – ponecháme je jen asi ve 2 centimetrech od obou konců. Koncem června kořeny odhrneme, odstraníme opět tenké kořínky ze střední části a znovu přihrneme. Na podzim – koncem října, nebo v listopadu sklízíme jen ztloustlé a rovné původní řízky křenu, které zkonzumujeme a postranní kořínky znovu odřežeme a použijeme na výsadbu pro příští rok.

Víceleté pěstovánína podzim si připravíme záhon – zryjeme, odplevelíme a vyhnojme výživným kompostem. Opět si připravíme řízky křenu – silné asi 2 cm a dlouhé 10 cm. Vysadíme je brzy zjara (ale lze je vysadit i na podzim) – do vzdálenosti asi ½ metru od sebe a do hloubky 15cm. Když se objeví výhony, zeminu odhrneme až k zasazenému řízku a ponecháme jen 2 výhony. Křen sklízíme na podzim po zhnědnutí listů – odkryjeme zeminu, odkopneme kořen ke spotřebě a opět zeminu přihrneme. Na jednom místě můžeme křen takto pěstovat i deset let.