PORAĎTE – JAK NA CUKETU

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Vážená redakce, srdečně Vás zdravím a děkuji za všechny rady, náměty i zajímavosti. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Již 2. rok se mi nedaří vypěstovat plody cukety. Letos, stejně jako loni, jsem zasadila dvě sazenice na přiměřeně velký záhon – rostliny mají dostatek světla i vláhy, pěkně rostou a krásně kvetou, ale nasazené plody brzy zežloutnou a zahnívají. Nevím, co změnit, abych se i já dočkala zdravých plodů cukety. Děkuji za odpověď J. Zavřelová

Cuketa patří poslední dobou k nejčastěji pěstovaným zeleninám. Její pěstování není nijak složité, a cukety jsou značně odolné, ale – jak vidno – má i svá úskalí.
Může je například napadnout plíseň okurková – stává se to při vysokých teplotách a nedostatku vláhy – rostliny špatně rostou a na listech se objevuje šedavý povlak.
Na květech i mladých plodech si rádi pochutnávají slimáci.
Na plodech se může objevit hniloba konce (podobně jako u rajčat) – způsobena nedostatkem vápníku.
Žlutými skvrnami na listech i plodech a zakrnělými listy se zase ohlašuje virová mozaika.
Květy potřebují být opyleny
– ať už včelami či jinými opylovači – pokud je jejich nedostatek, musíme samičí květy opylovat ručně například pomocí štětečku a květů samčích. Samčí květ poznáme podle toho, že má jen stopku, zatímco samičí květ končí malým náznakem plodu. Ke zvýšené tvorbě samčích květů dochází většinou při nepravidelném zásobení rostlin vodou a živinami.

Paní Zavřelové i ostatním pěstitelům cuket držíme  palce.

Související články