květ muškátu

Muškáty, Zdroj: Pixabay

MUŠKÁTY A FUCHSIE A DALŠÍ – PŘEZIMOVÁNÍ

In Okrasná zahrada by walsla

Kdy a jak připravit na zimu cibuloviny a hlíznaté, jsme si už řekli. Zbývají ještě oblíbené letničky.  Ty necháváme na svých místech až do poslední chvíle. Pak je však bez milosti vyhodíme na kompost. A na jaře začínáme se semínky od začátku. Co muškáty, fuchsie a další?

Jak připravit květiny na přezimování?

Muškáty

Před příchodem mrazů musíme také uklidit muškáty. Jejich přezimování je vlastně docela jednoduché. Pnoucí muškáty necháme v nádobách a uložíme na světlé, vzdušné místo (teplota 3 až 12 °C) – zkracujeme je až při přesazování na počátku nové sezony, kdy provedeme jarní řez. Přes zimu by neměly růst, aby se zbytečně nevysilovaly – v příštím roce by méně kvetly. Muškáty vzpřímené naopak z nádob vyndáme, zabalíme je do vrstvy novin a uložíme v tmavém sklepě. Také tyto pelargonie budeme seřezávat až před novou výsadbou na jaře.

Fuchsie

Jemné, krásné a tajemné fuchsie – seřízneme alespoň na polovinu a uložíme do světlého sklepa (snáší teploty i těsně nad 0°C), abychom je vynesli zase až s novým jarem (zálivku skoro vynecháme, ani v tmavém sklepě fuchsie neuhyne, i když shodí všechny listy). Nemáme-li světlý sklep – nezoufejme. Necháme květiny v nádobách a postavíme je v chladné (postačí teplota do 10°C), nevytápěné místnosti (chodba, schodiště). Seřezávat rostliny nemusíme, jen odstraníme všechny květy.

Další rostliny

Křehké balzamínky očistíme, odstřihneme poškozené výhony, pak je postavíme v pokoji na okno a snažíme se substrát udržovat vlhký, i když rostliny postupně ztrácejí listy. Na jaře je pak přesadíme a hluboko seřízneme – rychle zase obrostou.

Verbeny zkrátíme asi na 10 cm, ponecháme v nádobách a přeneseme na chladnější místo (stačí jim 5 – 10°C) – zaléváme jen málo, nesmí však přeschnout.

Oleandr má rád chladné a světlé místo (teploty do 12°C). Chceme-li podpořit kvetení, dáme ho na 1 noc ven do mírného mrazíku (stačí -2°C).

Na přezimování durmanu, který v létě tak miluje slunce, je nejlepší sklep, i když zimu přečká i na schodišti či na chodbě. Seřízneme mu jen výhony poškozené a zalijeme, jen když uvidíme že větve vadnou. Durman sice shodí své listy, ale zjara zase brzy narostou.