ZIMA SE BLÍŽÍ A KYTKY ZAČÍNAJÍ TRPĚT

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Teplomilné rostliny, například oleandry, citrusy, ibišek čínský, exotické palmy, které jsme měli v létě na terase nebo balkoně, už odpočívají v bezmrazé místnosti, neboť u nás nejsou tyto teplomilné krásky mrazuvzdorné. Při zimování rostlin nesmíme zapomenout na základní pravidlo: čím je v místnosti méně světla, tím by měla být teplota nižší. Ideální jsou tedy garáže, zimní zahrady, světlé vzdušné chodby bez vytápění, nebo také schodiště.
Pozor i v zimě musíme myslet na ochranu před škůdci
V zimě jsou ohrožené hlavně rostliny, které byly během léta na zahradě nebo terase a před tím, než jsme přemístili do místnosti, jsme je důkladně nezkontrolovali. Problém mohou dělat mšice nebo molice. S molicí nám pomohou žluté lepové desky, ty odchytí škodlivý létající hmyz.
Rostliny pravidelně alespoň jednou za 14 dnů musíme kontrolovat – dobře prohlédneme spodní stranu listů i substrát.
Stejnou pozornost věnujeme samozřejmě i rostlinám, které v létě venku nebyly, i o ně se musíme v nadcházejícím zimním období starat. Máme-li ústřední topení, které značně vysušuje v místnosti vzduch v místnosti – květiny pravidelně zvlhčujeme. Některé rostliny, třeba fialku (Saintpaulia) můžeme postavit do misky s vlhkými kaménky. Dáváme také pozor, aby nám naše rostlinky nenastydly – když větráme, dáme je raději dál od okna, uchráníme jej před studeným vzduchem i před průvanem.
Pokojové květiny se připravují na období vegetačního klidu stejně jako rostliny v přírodě, a tak se růst mnoha z nich v zimě zastaví. Nevyžadují proto tolik vláhy jako na jaře nebo v létě. Spotřeba vody klesá i s menší intenzitou osvětlení, nadměrné zalévání v tomto období by poškodilo kořenový systém. Podobné je to i s hnojením – v tomto období klesá spotřeba živin, v substrátu by se hromadily soli, a tím by se mohly poškodit kořeny. Výjimkou jsou jen ty druhy, které kvetou v zimě např. brambořík (cyclamen) – těm samozřejmě přihnojení dopřejeme.

Související články