ODPOVÍDÁME NA DOTAZY – ZELENÉ HNOJENÍ

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Paní redaktorko, nemohli byste napsat něco o zeleném hnojení? Co se na něj hodí, kdy, jak a jaké druhy rostlin můžeme použít na naší malé zahrádce. Děkuji za Váš Týdeník, Vaše věrná čtenářka Jarmila B.

Zelené hnojení prospívá půdě, posiluje ji po dlouhé zimě, zabraňuje erozi půdy větrem, vymývání živin deštěm, zlepšuje její kvalitu a úrodnost, podporuje tvorbu humusu, obohacuje o potřebné živiny, ozdravuje půdu, chrání dočasně odkrytou půdu před vysoušením sluncem.
Rostliny půdu prokypří, oživí, zlepší její strukturu, potlačí růst nežádoucího plevele, jsou medonosné – hostí užitečný hmyz, nabízejí potravu včelám, motýlům atd., jsou prospěšné zelenou nadzemní částí stejně jako kořenovým systémem.
Nejčastěji se jako zelené hnojivo používají: bob, brutnák, hořčice, hrachor, jetel, lupina, měsíček, oves, peluška, pohanka, řepka, slunečnice, svazenka, vikev, žito
Na zelené hnojení můžeme využívat i různé kombinace a také přebytky osiva zeleniny například fazole hrách košťáloviny salát, špenát …

Jak na zelené hnojení?
Vyséváme je ihned po sklizni – před výsevem ještě dodáme trochu hnojiva.
Rostliny odolné vůči chladu vyséváme brzy na jaře (například na záhony připravené pro rajčata či papriku) – také v létě (na záhony po sklizni rané zeleniny) a koncem léta (na přelomu srpna a září), abychom mohli vzrostlé natě zapravit do půdy ještě před zimou – i na podzim (například směs žita a vikve), které půdu prokoření a vytvoří pokryv (do půdy je zapracujeme až na jaře).
Zelenou rostlinnou hmotu necháváme vyrůst alespoň do 20 cm, sečeme ji v době květu (před zráním semen) a hned zapracujeme do půdy (lehčí půdy do hloubky 15 – 20 cm, těžší půdy mělčeji asi 10 cm).

Zelené hnojení je cenově dostupné, není složité, není pracné, je výhodné, je ekologické.
(na obrázku – vojtěška)

Související články