JMELÍ UTUŽUJE PŘÁTELSTVÍ  

In Poradna, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Bez pohádkově ozdobeného stromečku – ať už živého či umělého – si blížící se svátky neumíme vůbec představit. Dalším symbolem Vánoc je však také jmelí.
Jmelí (Viscum) patří dokonce mezi nejstarší symboly těchto svátků. Bylo součástí už starých pohanských obřadů, a to zřejmě proto, že roste vysoko v korunách stromů – lidé totiž věřili, že ho posílají bohové. Proto mu také připisovali magickou sílu. Coby magickou rostlinu ho využívali k obřadům pohanští Keltové nebo staří Germáni, jejichž kněží (druidové) odřezávali na Nový rok jeho větvičky zlatým srpem, aby jim přinášelo štěstí. Tato vždy zelená rostlina je výjimečná tím, že bílé bobule připomínající perly, dozrávají v prosinci.
Odedávna je jmelí symbolem života. Důvodem je, že přežije i nejsilnější zimy. Při pohledu z dálky vypadá jmelí v korunách stromů jako velká zelená koule. Jeho listy jsou kožovité a žlutozelené a z rostliny neopadávají, květy jsou nenápadné – z nich se tvoří plody, bobule, které po rozpučení lepí. Z toho vznikla pověra, že jmelí upevňuje přátelské svazky.
V době Vánoc se věší na dveře nebo klade na slavnostní stůl, aby přineslo do domu štěstí.
Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie.
Irové věší jmelí nade dveře jako pozvánku k prostřenému stolu a zároveň má domácí chránit před zlými silami a čáry…
V Norsku je symbolem smíření. Lidé, kteří se pohádali, se museli pod stromem se jmelím smířit, jinak by na sebe přivolali hněv bohů.
Léčivý parazit
Jmelí má i vynikající léčivé účinky. Droga z něj se používá na snížení krevního tlaku, dále změkčuje a odstraňuje vápenaté usazeniny v cévním systému, čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Tato cizopasná rostlina brzdí i dělení buněk, dobře pomáhá zvláště u rakoviny žaludku, odstraňuje stres, pocity strachu a nervozity.
Vzhledem k tomu, že jmelí patří mezi jedovaté druhy rostlin, užívat se musí velmi opatrně.

Související články