DEJTE ŠANCI NEZNÁMÝM KRÁSKÁM – TORENIE 

In Nezařazené by walsla

Další letničkou (poslední v našem miniseriálu), která taktéž nepatří k nejznámějším je Torenie Fournierova (Torenia fournieri) – také se jí říká „chňapavá tlamička“.
Jde o křehkou květinu z jihovýchodní Asie, která nás upoutá na první pohled. Po celém světě roste jako okrasná květina, ale také jako „obyčejný“ plevel.
Nízké, pouze 15 až 20 centimetrů vysoké rostlinky, jsou doslova obsypané středně velkými květy. Ústí koruny květu je nejčastěji bílé nebo světle modré, okraje korunních lístků jsou modré, fialové, růžové či žluté. Typická je žlutá skvrna na jícnu.

Torenie jsou náročné na teplo, proto bychom s jejich umístěním na balkon měli počkat raději až do konce května. Umístit bychom je měli na místo, které je chráněné před větrem a přímým poledním sluncem, které by mohlo spálit křehké listy. Tuto kytku vysadíme do kvalitního zahradnického substrátu, pravidelně zaléváme a každých deset dnů přihnojujeme.
Rostliny lze sehnat v sériích odrůd s různou barvou květů. Semena je třeba vysadit v březnu a jemně zasypat substrátem. Při optimální teplotě 18 až 20° Celsia klíčí 7 až 10 dnů, dopěstovat kvetoucí rostlinky trvá 8 až 12 týdnů. Rostliny lze množit řízkováním, vrcholové řízky (nejlépe bez květů) zakoření v kvalitním substrátu na množení při teplotě 18°Celsia a při vysoké vlhkosti vzduchu.
Když vysadíme několik barev do větší široké nádoby, získáme nepřehlédnutelnou dominantu terasy nebo balkonu.