Pěstování bylinek v bytě

In Bylinky, Zajímavosti by walsla

Pěstování bylinek v bytě a na balkoně je poměrně snadné. Budou se vám hodit v kuchyni při vaření a vůně po bylinkách se bude prolínat celým bytem.
Doma na parapetu si můžete vypěstovat nejběžnější typy bylinek, jako je bazalka, tymián, pažitka, petrželka, rozmarýn, libeček, oregano, meduňka, máta či levandule. Potřebujete k tomu dostatečné teplo a světlo, mít správný přístup a pak už jen pravidelnou péči.
Základním předpokladem pro pěstování je zajistit bylinkám dostatek tepla a dopřát jim dostatek světla – ideálně umístěním na východní nebo jižní okno. Truhlíky raději postavíme na širší parapet dál od skla kvůli možnému chladu (v létě se bylinky mohou postavit za okno nebo na balkón).
Co všechno k samotnému pěstování potřebujete? Jedná se o pár základních věcí, bez kterých se zkrátka neobejdete. Základem je pozitivní přístup a pochopitelně vhodné truhlíky pro bylinky, případně květináče (ideálně keramické) pro bylinky, kvalitní zeminu, hrubší drenáž a čerstvá semena bylinek. Truhlíky a květináče pro bylinky volíme podle velikosti a podle toho, co se nám hodí domů. Určitě nic nezkazíte výběrem větších a objemnějších nádob pro dostatek prostoru. Ty mohou být skvělým základem pro objemnější a kvalitnější bylinky.
A jak postupovat, abyste bylinky zasadili tak, aby vám vyrostly? V první fázi semena bylinek necháme naklíčit alespoň do velikosti 5 cm. Vybereme si vhodné truhlíky či květináče, na dno umístíme hrubý písek nebo jakoukoliv jinou hrubší drenáž a na ni pak vhodnou zeminu. Můžete použít také běžný zahradnický substrát s trochou rašeliny. Do připravené půdy zasadíme naklíčená semena, přidáme vhodné hnojivo pro bylinky a zalijeme. Pokud nechcete sázet semena, můžete si koupit v zahradnictví nebo supermarketu bylinky předpěstované. Důležité ale je přesadit je a pohnojit hnojivem určeným pro bylinky.
Bylinky byste měli pravidelně zalévat přibližně 1 – 2x týdně. Bylinky, které mají hodně listů, například petrželku, pažitku a bazalku, pro jistotu zalévejte častěji – až několikrát do týdne. Při zalévání je důležitá teplota v bytě. Jestliže topíte víc a často, je potřeba bylinky také pravidelně rosit. Nemají rády suché klima. Hnojivo můžete pravidelně přidávat asi jednou za 14 dní. Péče o bylinky, které pěstujeme doma, je obvykle náročnější než o bylinky pěstované venku na záhoně. Zalévat musíme pravidelně, ale raději mírně, abychom je nepřelily. Přelití a následné hnilobě kořínků může částečně zabránit drenážní vrstva umístěná na dně květináče. Ta vytvoří pro kořínky dostatek vzduchu.
Ptáte se, kdy je nejlepší doba pro sázení? Přelom měsíce března a dubna je nejvhodnější dobou na sázení bylinek do květináčů a truhlíků.

komerční sdělení

Související články