Zdravím Vás, prosím nemohli byste napsat nějaký ucelený článek týkající se škůdců pokojových rostlin. Pěstuji jich několik – různé druhy. Občas se však stane, že jsou napadeny nemocí či škůdcem. Za radu budu vděčná – děkuji Květa Benešová.
Okrasné pokojové rostliny nám zpříjemňují život – rádi je pěstujeme, staráme se o ně, radujeme se z nich. Ovšem do té doby, než nám je napadnou nevítaní hosté – škůdci. Podívejme se na některé z nich.
Dnes si všimneme TŘÁSNĚNEK.
Třásněnky (Thrips) jsou malinký hmyz s protáhlým štíhlým tělem (1 – 2 mm dlouhý), zbarvení může být tmavě hnědé až černé. Třásněnka může mít ročně až 15 generací – je to jeden z nejzávažnějších škůdců pokojových i skleníkových rostlin. Do ještě nerozvinutých mladých listů, květů i poupat se schovávají jak dospělci, tak i larvy a vysávají povrchové buňky – na nich pak nacházíme stříbřitě lesklé skvrny s drobným černým trusem, hlavní známkou jejich přítomnosti je pyl z poškozených prašníků. Listy i květy po čase usychají. Rozmnožují se v jakékoliv roční době. Jen u nás jich je známo kolem 220 druhů – nejčastěji se vyskytuje třásněnka zahradní (Thrips tabaci), která škodí sáním, ale také přenášením virových chorob.
Boj s třásněnkou není vůbec jednoduchý – třásněnka je totiž značně odolná i vůči chemickým insekticidům. Protože jí k rozmnožování stačí teplý a suchý pokojový vzduch, je vhodné zvýšit vlhkost vzduchu a rostlinu jemně rosit vlažnou vodou. Zapíchneme modré lepové desky do substrátu a podle návodu použijeme z chemických postřiků např. Karate Zeon 5 CS, Vertimec 1,8 EC, nebo Mospilan 20 SP (aplikujeme je i na okolní rostliny).
Přirozenými predátory třásněnek je roztoč Amblyseius cucumeris (živí se jejich larvami) nebo parazitické hlístice Steinernema feltiae (hubí dospělce i larvy).