ŠKŮDCI NA POKOJOVÝCH ROSTLINÁCH – 5    

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Škůdců na našich pokojových rostlinách si většinou všimneme, až když jsou přemnožené. Pak přemýšlíme, o jakého škůdce se jedná, jak se k nám mohl dostat a tak rychle rozmnožit a samozřejmě hledáme řešení.
Psali jsme o třásněnkách, mšicích, molicích i sviluškáchdnes se podíváme na nevítané a úporné puklice – možná jste si při kontrole svých květin všimli lepkavé vrstvičky na parapetu i na listech a pak jste objevili oválné hnědavé puchýřky (nejčastěji je najdeme na fíkusu, juce, ale i na orchideji, oleandru, palmě…).
PUKLICE (Parthenolecanium) je  drobný úporný hmyz, který se usazuje nejen na spodní straně listů, ale také v okolí nových výhonků a pupenů a jako ochranu před nepřítelem (což je i náš postřik) si vytvoří kryt – voskovitou schránku. Vysávají rostlinné šťávy a vylučují lepkavou „medovici“. Dospělé puklice jsou přisáté a schované pod svou voskovou „pokličkou“, kam také nakladou vajíčka, a larvy, které se z nich vylíhnou, si najdou vhodné místečko, kde se usadí a vytvoří si kryt. Přestože se to nezdá, dovedou se dospělé puklice pohybovat a dostat se i na vzdálenější místa a napadnout další rostliny.
Opatření: Napadenou rostlinu izolujeme od ostatních, abychom zamezili šíření, a pustíme se do boje. Začneme asi s mechanickým otíráním napadených částí hadříkem namočeným v nějakém smáčedlu (ředěný líh, několik kapek jaru, nebo i bylinné výluhy či odvary…).
Pak můžeme použít postřik na bázi olejů, který zalepí dýchací otvory puklic, nebo hned koupit nějaký prostředek proti škůdcům, například Fast M, Agrion Delta, Savel, Perfect Plant Insecticide či Raptol Neudorff a hned jej aplikujeme. Po týdnu až 10 dnech znovu postříkáme. Postřik je skutečně nutné několikrát opakovat, abychom zlikvidovali všechna vývojová stádia škůdce. Nezapomeňme, že puklice se usazují i na kořenech, a tím zamoří celý substrát – nezbývá než prolít chemickým postřikem i zeminu, důkladně omýt kořeny a znovu zasadit do nového substrátu.

Související články