VYBÍRÁME ROSTLINY DO SKALKY      

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Připravili jsme si skalku – podívejme na některé nejznámější skalničky. Mezi nenáročné rostliny, které lze díky své výšce růstu použít právě do skalky, patří například:
NETŘESK (Sempervivum)
Jde o oblíbenou zahradní vytrvalou rostlinou, na zahradách se objevuje v řadě kultivarů. V minulosti se používal v lidové medicíně (především na popáleniny), listy se přidávaly i do salátů, u nás se podle jeho listů věštívala i budoucnost. Dokonce se říkalo, že do střechy osázené netřesky nikdy neudeří blesk, proto byl také na střechách často vysazován.
Velmi oblíbený netřesk vytváří efektní růžici přízemních dužnatých listů. Ve volné přírodě můžeme najít netřesk střešní, který dorůstá do výšky 20 až 30 centimetrů. Má rád sušší stanoviště, je vhodné vysadit ho ke skalám nebo přímo na skálu, pokud je v ní dostatečný otvor. Rostlina se rozmnožuje celkem jednoduše – prostřednictvím dceřiných růžic (vegetativní způsob rozmnožování).
Během července se na konci lodyhy tvoří květy, které jsou uspořádané do vrcholíku. Kališních kvítků je dvanáct a jsou úzké a hrotnaté, korunních plátků je také dvanáct, jsou zašpičatělé a mají růžovou barvu. Po odkvětu lodyha s přízemní růžicí odumírá.
U netřesku sbíráme masitý list, ze kterého vymačkáváme čerstvou šťávu a tu používáme k vnější léčbě nebo k výrobě tinktury a masti.
ROŽEC (Cerastium)
Rožec plstnatý by neměl chybět na žádné skalce. Je oblíbený pro husté polštářovité koberce šedozelených plstnatých listů (bývá vysoký asi 15 centimetrů). Na bezlistých stoncích vyrůstají bílé nálevkovité květy s roztřepenými květními plátky. Květy, které se objevují od května do června, jsou sněhově bílé a jemně voní. Rostlina je plně mrazuvzdorná.
Na pěstování je rožec nenáročný, ale potřebuje hodně prostoru, protože roste bujně, má rád slunná stanoviště a propustnou půdu, vydrží tam i několik let.
POMNĚNKA (Myosotis)
Těmto něžným trvalkám se daří ve vlhčích partiích skalky nebo ve vlhké zdi, ve spárách, v suti nebo v alpinských nivách, roste také velice často divoce v lesích. Husté polštáře vytváří pouze při dobré drenáži. Přesto vyžaduje poněkud vlhko. Sázíme je po několika kusech, aby rostla v hustém trsu.
Jde o dvouletou rostlinu, která bývá vysoká 20 až 60 centimetrů. Můžeme ji pěstovat i na předních částech trvalkového záhonu, nebo v květináčích, kde ji už nemusíme kombinovat s jinými rostlinkami.

Související články