JAK JE TO S KŘÍDLATKOU?    

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

V Zahrádkářském týdeníku jsem se dočetl něco málo o křídlatce – že se zařazuje do rodu Fallopia. Nemohli byste prosím o ní ještě něco napsat? Děkuji, František z Kroměříže.

Křídlatka (Reynoutria) je krásná, vytrvalá, ale mnohde invazivní rostlina, která vytváří bujné porosty. Pochází z Asie (Čína, Japonsko, Korea), odkud se dostala do Evropy, ale začala se nekontrolovaně rozmnožovat, takže roste spontánně po Evropě i Americe nebo Austrálii.
Duté, jemně rýhované lodyhy vysoké až 4 metry vyrůstají z dlouhých oddenků, které rostou až v 2 metrové hloubce. Její krásné velké listy se zvýrazněnou žilnatinou mají protáhle vejčitý tvar a dorůstají do velikosti asi 35 x 20 cm, plody vypadají jako malá křidélka.
Rozmnožuje se hlavně vegetativně (oddenky). Ze země vyrážejí mladé prýty v polovině jara (IV – V) a rostou podobně jako bambus velmi rychle (až 4,5 cm denně).
Křídlatka má ráda vlhkou půdu, teplo, světlo, nebo polostín, zvládá i stín – takže ji nejčastěji najdeme poblíž vodních ploch, na březích potoků a řek. Je odolná vůči houbám, plísním i škůdcům… ale pozor: těžko se jí pak zbavujeme.

Související články