KVĚTEN NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zelenina by walsla

Poslední květnový týden…jak ten čas utíká. Ale přiznejme si – na zahrádce prožíváme krásné chvíle, přestože nás dovede unavit.
O kvalitě jádrového ovoce se rozhoduje v květnu, kdy musíme věnovat zvýšenou pozornost především strupovitosti plodů, ale i listů. Strupovitostí silně napaden strom shazuje listí i násadu plodů a někdy nevytvoří předpoklady pro sklizeň ani v příštím roce.
V postřicích pokračujeme ještě alespoň do konce června.
Asi 3 až 4 týdny po odkvětu zajistíme také postřik proti první generaci obaleče – přípravky lze smíchat s dalšími, aby působily i proti padlí a strupovitosti (rozpustíme každý zvlášť a pak je slijeme na předepsanou koncentraci) – do postřiku je vhodné přidávat i smáčedlo.
Zelenina, kterou jsme vyseli v předcházejících týdnech, potřebuje vyjednotit. Nezapomeňme, že jen průměrně hustý (ale lépe řídký) porost dá dobrou kvalitní úrodu kvalitní zeleniny.
Rozhodujeme se i pro přihnojování – ovšem podle toho, do jaké míry volíme bio pěstování.
V květnu by nemělo uškodit přihnojení slabších porostů po vyjednocení nízkou dávkou dusíku v ledkové formě (ledek amonný s vápencem – v dávce asi 1 lžička + 1 litr vody na 1m2).
Před škůdci musíme chránit postřikem i zeleninu (řídíme se vždy návodem na zvoleném přípravku).

Související články