SEKÁNÍ TRÁVY – TO JE NĚKDY VĚDA

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Nejdůležitějším úkonem v péči o travnaté plochy je jejich sekání. Způsob údržby se různé plochy liší. Už před zakládáním trávníku je důležité myslet na to, co od něj vlastně očekáváme a kolik času mu hodláme během sezony věnovat.
Nejběžnější formou travního porostu, který bývá u rodinných domů, je rekreační trávník, který stále častěji plní hlavně vizuální funkci. Jednolitá plocha však vyžaduje více pozornosti než parkový trávník s přírodním vzhledem.
Sekáním se zkracuje výška trávníku, jednotlivá stébla trávy se zarovnávají do rovinky. Běžné trávníky u domků se sekají většinou jednou týdne, když to děláme méně často, trávník může řídnout a oslabit, rozmnoží se rychle plevel. Rychlost růstu trávníku závisí od délky slunečního svitu, vláhy či dodávané výživy.
Když sekáme hodně často – tedy každé dva až tři dny – posekanou trávu nemusíme nutně sbírat. Drobné částečky se zapracují do trávníku a působí jako hnojivo. Některé sekačky už mají speciální soupravu, která nadrobno rozseká i větší části rostlin. Pokud je ale této masy příliš mnoho, trávník se začne dusit – v té chvíli vezmeme do rukou hrábě.
Jak na to
Sekáme vždy suchý trávník – když je plocha mokrá, posekanou trávu jen s obtížemi dostaneme do sběrného koše, lepí se na nože a na spodní část sekačky.
Je nezbytné také nastavit správnou výšku sekání – když potřebujeme trávník zkrátit radikálně, sekáme raději dvakrát za sebou.

Související články