ČERVENEC NA ZAHRÁDCE  

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zelenina by walsla

I v tomto týdnu pokračujeme v udržování zahrady – jak jinak. Pro potěšení své i přátel začínáme řezat květiny na sušení (řežeme je až, když jsou zcela rozkvetlé). Sbíráme semínka skalniček…a radujeme se z léta.

Můžeme nadále vysévat druhy rostlin vhodné na salát, například řeřichu setou, ředkvičky, hlávkové saláty, špenát a semena rychle rostoucích rostlin.
Je-li suché počasí, pokračujeme v pravidelném zalévání a samozřejmě i odplevelování záhonů. Dodáme oporu k rostlinám, které to potřebují (rajčata, papriky, tyčkového fazole).
Za deštivého počasí ošetřujeme okurky proti plísni okurkové (lze aplikovat Previcur v kombinaci s přípravky Kuprikol, Dithane, Novozir), rajčata proti fytoftoře (např. Kuprikol, Kuprotix, Champion) a proti alternariové skvrnitosti (Rovlar Flo nejpozději po zjištění prvních příznaků onemocnění).
Podle potřeby ošetřujeme brambory proti fytoftoře – plísni bramborové (přípravky Kuprikol, Dithane, Novozir, Folpan a jiné).
Ve skleníku, jehož klima podporuje růst i vývoj škůdců (např. molice skleníková, roztoči…) můžeme použít jejich přirozené nepřátele, například parazitickou vosičku (Encarsia formosa).
Protože jahody by měly zůstávat na záhonu max. 3 roky (nejlepší úrodu nám dávají dvouletky), připravíme si nové jahodové sazenice. Z jedné rostliny odebereme jen dvě největší mladé rostlinky, které již mají kořínky a zasadíme je do mělkých bedniček (ve vzdálenosti 8 x 8 cm), vydatně je zalijeme, zakryjeme fólií a odložíme na tmavé místo – na záhon je vysadíme až koncem července.
Hned po sklizni vystříháme odplozené výhonky malin těsně nad zemí a připravíme jim nastýlku, což je preventivní ochran proti napadení bejlomorky maliníkové. Z nových výhonků ponecháme 10 až 12 nejsilnějších na metr. Slabší výhonky rostoucí mimo řadu vytrhneme.

Související články