ČTENÁŘI SE PTAJÍ – CHOCHOLATICE…

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den. Dostala jsem na jaře od sestry Alenky několik cibulí okrasné rostliny. Pečlivě jsem ji zasadila a čekala, co mi vlastně vyroste, protože ani sestra nevěděla, jak se květina jmenuje. Dočkala jsem se, je krásná (posílám fotografii)…ale co jsem to vypěstovala – nevím. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji. S. P.

Tato dekorativní, trochu tajemná cibulovina s nádherným květenstvím se jmenuje CHOCHOLATICE DVOUBAREVNÁ (Eucomis bicolor), říká se jí také ananasové lilie – hodí se jako dominanta na záhony či do nádob.
Z přízemní růžice podlouhlých oválných a širokých listů za čas vyroste silný stonek s bohatým hroznovitým květenstvím a na jeho vrcholku se pak objeví nové menší zelené lístky. Květy jsou drobné v barvě krémově bílé až žluté a žlutozelenkavé.
Chocholatice Vám bude vděčná za propustnou humózní půdu, pravidelnou a vydatnou zálivku, světlo a slunce miluje. Jednou týdně ji můžeme přihnojit.
Není mrazuvzdorná, takže ji koncem léta musíme z půdy vyjmout a na jaře zase zasadit. Rozmnožuje se cibulkami (nové mladé neoddělujeme) – kvete až po 3 letech.

Související články