ČTENÁŘI SE PTAJÍ – STŘEVÍČNÍK

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Čtenářka ZT paní Jana z Ostravy poslala fotografii zajímavé květiny, která jí vykvetla na záhonku: Chtěla bych se s Vámi podělit o radost, kterou mi udělal střevíčník. Zdravím všechny čtenáře, Jana.

Střevíčník je takovým klenotem na záhonu. Tato jedna z nejkrásnějších zahradních rostlin se poslední dobou objevuje i v nabídkách zahradnictví.
STŘEVÍČNÍK PANTOFLÍČEK (Cypripedium calceolus) je vytrvalá rostlina z čeledi vstavačovitých (sem patří i orchideje) – v přírodě roste na chráněných místech v polo stinných, světlých lesích, na pasekách i stráních, v České republice patří mezi silně ohrožené druhy rostlin a je přísně chráněná.
Střevíčník si můžeme koupit v zahradnictví, na výstavě, případně nám může soused věnovat část oddenku s puky.
Střevíčník má rád rozptýlené světlo – až polostín, vlhkou (ne však přemokřenou) půdu bohatou na humus. Odborníci doporučují směs rašeliny, hrabanky, písek a přidává se i agroperlit pro udržení správné míry vlhkosti – nebo si můžeme rovnou zakoupit speciální substrát pro venkovní orchideje.
Tato rostlina je krásná v skalce, ale i na okraji květinového záhonu, můžeme ji pěstovat i ve vegetační Kromě pantoflíčku lze třeba na skalce pěstovat nízký s. velkokvětý (C. macranthon) s bílými květy, žluté květy s tečkami má s. žlutý (C. flavum), líbit se bude i červenobíle pruhovaný s. japonský (C. japonicum)
Zajímavost: Na Slovensku mu říkají črievičník papučkový, Angličané zase lady’s-slipper, ve Francii je to sabot de Vénus, Poláci mají Obuwik pospolity, německé pojmenování je Gelbe Frauenschuh a v maďarštině je to papucskosbor…

Související články