KIWI PROSTĚ NEPLODÍ… CO S NÍM? – ČTENÁŘI SE PTAJÍ

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Dobrý den. Poprosil bych o radu. Na nově koupené zahradě mi roste kiwi. Už druhým rokem vykvetlo, ale květy opadají. V čem je chyba? Rád bych jednou sklidil plody. Je potřeba dokoupit samčí či samičí rostlinu a zasadit u té původní?
Děkuji, s pozdravem Buriánek, Liberec

Kiwi – aktinidie se v našich zahrádkách skutečně pěstovat dá. Musíme však zvolit správný druh. Například aktinidie čínská je teplomilná a naše zima by jí určitě nevyhovovala.
Jaké tedy druhy kiwi do naší zahrádky?
Zkusit můžeme aktinidii kolomiktu (A. kolomikta) – (má sice drobné, zato však šťavnaté a sladké plody), vhodná je také aktinidie význačná (A. arguta) – (je lehce nakyslá), nebo podobná aktinidii černoprašnou (A. melanandra). Pěstovat můžete i A.deliciosu Jenny – (s velmi chutnými plody) – a navíc je samosprašná – takže nemusíte vysazovat samčí a samičí rostliny, jako u jiných druhů.
Aktinidie totiž obvykle vytváří samčí a samičí rostliny, a to znamená, že musíme na zahrádce pěstovat obě pohlaví, jinak bychom se plodů nedočkali. Samčí květy musí opylovat, protože neoplodněný květ i se stopkou opadá.

Související články