SUPERPREDÁTOR Z VÝCHODU

In Od čtenářů, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Dobrý den, se zájmem jsme si přečetli článek o beruškách. Zajímalo by nás, který druh se nám objevuje doma v paneláku, a možná nám to nebudete věřit, ale kouše!. Děkujeme, Pejchalovi.

Ve velkých městech se v oknech panelových domů usídluje a také tam přezimuje:
Beruška východní (Harmonia axyridis). Je také bojovníkem proti mšicím, ale hubí i ostatní berušky a jiný hmyz a napadá i ovoce…najdeme ji právě hlavně na stromech (ovocných, lípách…). Pochází z Asie, ale koncem 20. století byla vysazena v Severní Americe jako přirozený nepřítel škůdců zemědělských plodin a začátkem 21. století už se objevila i v západní Evropě.
Beruška asijská je invazivní druh, který potlačuje druhy původní. V Británii ji označují za superpredátora a na jeho přemnožení se snaží nasadit speciálního roztoče, který způsobí u samičky neplodnost.
Když chce beruška asijská přezimovat, hledá vhodné místo, vletí do bytu, tam je však teplo a beruška nezazimuje – zůstává dál aktivní. A jakmile jí dojde zdroj energie, začne kousat i do lidí. Tato beruška je skutečně dravá, a zatímco ostatní berušky nás nenapadnou, ta východní kousne a její kousnutí připomíná to bolestivé mravenčí.
Tato beruška je také zdrojem alergií.
Beruška východní
měří až 9 mm, zbarvení je proměnlivé, nejčastěji má krovky světle červené se symetricky rozprostřenými černými skvrnkami (nejčastěji jich je 19).
Beruška asijská se rozmnožuje pětkrát za rok a samičky nakladou až 2 000 vajíček. Larvy i kukly mají černou barvu s oranžovým vzorem.
Mimochodem azyl našich domů a bytů hledají i jiná slunéčka (například dvojtečné).

Související články